Полезно
Трябва ви капитал? Регистрирайте АД!
29.05.2017

Трябва ви капитал? Регистрирайте АД! Акционерното дружество предлага развита капиталова и управленска структура.
Учредяването и официалното вписване в регистъра на акционерно дружество е най-сложна от административна гледна точка, но пък дава най-големи възможности за развитие на предприемаческа дейност. Защо ли? Защото ви позволява да наберете така необходимия капитал за стартиране на който и да е бизнес. А когато това стане чрез акционерно дружество, не е задължително да се обвързвате с банкови кредити като начало. Все пак необходим е и минимален капитал, който в сравнение с всички останали форми на регистрация на фирма, е най-взискателен. Необходими са 50 000 лева.
Капиталът на акционерното дружество е разпределен в акции, които могат да са собственост и на много различни собственици. Срещу това участие с акции те имат разбира се право на мнение и право на печалба от дейността на фирмата. Съществуването на акционерното дружество се смята за факт от деня на вписването в Търговския регистър, като самото заявление за вписване се прави от името на управителния орган на дружеството. Специфичното при АД е, че акционери могат да бъдат и физически лица, и фирми, и държавни структури. Те обаче са в търговски отношения не помежду си, а с учреденото от тях акционерно дружество.
Какво е задължително, за да се впише в Търговския регистър акционерно дружество? Най-напред ви е необходим приет устав на дружеството от проведено учредително събрание. Предварително се запазва и името на фирмата, което при другите форми на регистрация на фирма не е задължително. Разбира се посочва се мястото и адресът на управление на фирмата, както и с какво ще се занимава тя. Може да бъде посочен и срок на функциониране на дружеството – съответно неопределен или с т.нар. прекратително условие. За да имате регистрирано акционерно дружество трябва да са ясни неговите ръководни органи и техните членове, които официално се впиват в регистъра. Възможните варианти за управленска структура са две – едностепенна и двустепенна. Първата предполага само съвет на директорите, а втората – управителен съвет и надзорен съвет.
Последното, което остава да уточните, са въпросите около капитала на дружеството. По принцип на учредителното събрание се записва целия капитал, който е равен поне на минималноизискуемият по закон. Внася се и определената в устава на дружеството част от всяка акция и тя не може да е по-малка от една четвърт от стойността й.
Коментирай